22. veljače/februara 1396. godine Jajce se prvi put spominje u pisanom dokumentu
Hrvoje je uz izgradnju grada dao isklesati Katakombe ili podzemnu crkvu. Namjena je bila da se u ovoj crkvi sahrane on i njegova obitelj. Da bi dokazao svoju pripadnost crkvi Hrvoje je dao nalog da se napiše Hrvojev misal (molitvenik). Kopija Hrvojevog misala čuva se u Franjevačkom samostanu sv. Luka u Jajcu, dok se original najvjerojatnije čuva u Topkapi Saraj u Istanbulu.
U dokumentu iz dubrovačkog arhiva, koji je zabilježio dubrovački kroničar Junii Resti, navodi se: „ Republika se koristi ovom prigodom zamoliti vas da kod Hrvoja, jajačkog vojvode, isposlujete dogovor kako bi se on kod bosanske kraljice i baruna tog kraljevstva založio za ustupanje republici jednog od krajeva ili Primorja ili Kanala.“
Nakon Hrvojeve smrti 1416. godine, grad je prešao u posjed kraljevske bosanske obitelji Kotromanić, koji ga preinačuju u jedan od svojih stolnih gradova. U 15. stoljeću Jajce je bilo sjedište bosanskih kraljeva, u kojem je 1461. godine okrunjen posljednji bosanski kralj, Stjepan Tomašević.
Jajce je imalo bogatu i burnu prošlost, o čemu svjedoče i brojni kulturno povijesni spomenici. Sam grad je muzej pod otvorenim nebom, što ga čini zanimljivim i privlačnim.
Svečano se 22.veljače/februara obilježava dan općine Jajce, tom prilikom bit će održan niz kulturnih i sportskih manifestacija.
(foto:Tvrtko Zrile/Historijski arhiv Sarajevo)